7khat
24 بهمن 1401 - 15:10

روایت «توهم‌فروشی» در فضای مجازی

مشهد- نمایش فیلم «روایت ناتمام سیما» در سینماهای مشهد نظرات مختلفی را از سوی مخاطبان به همراه داشت که به نقاط مثبت و منفی این فیلم اشاره دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، فریبا عندلیب‌الشهداء: وقتی صحبت از اظهار نظر در مورد یک فیلم به میان می‌آید قطعاً با نظرات مثبت و یا بازخوردهای منفی مواجه می‌شویم اما فیلمی موفق است که نظرات مثبت تماشاگران بیشتری را به خود جلب کند۔

هفت روز است که فیلم‌های چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سینماهای مشهد در حال اکران است، فیلم‌های متنوع و مختلفی که هرکدام به نوعی توانستند نظر مخاطب را جلب کنند و یا با نقد آنان مواجه شدند، «روایت ناتمام سیما» یکی از این فیلم‌هاست که در پنج نوبت و پنج پردیس سینمایی مشهد به نمایش درآمد.

در مورد این فیلم، می‌توان گفت سکوت حاکم بر سالن نمایش تا حدودی گویای برقراری ارتباط بین تماشاگر و فیلم است، فیلمی که با طرح موضوعی اجتماعی که در سال‌های اخیر کمتر به آن پرداخته شده است، نظر مخاطبان را به خود جلب کرده بود۔

روایت «توهم‌فروشی» در فضای مجازی

به نظر یکی از تماشاگران، فضای مجازی ویترین خوبی برای افراد می‌سازد اما ما از پشت پرده زندگی هیچکس باخبر نیستیم، «توهم‌فروشی» به اسم کلاس‌های انگیزشی با عناوین مختلف در سال‌های اخیر همچون قارچ‌های سمی رشد کرده‌اند.

در گفت‌وگوی دیگر با یکی از تماشاگران، وی معتقد بود فیلم شروع خوبی داشت اما در ادامه خسته کننده و پایان ضعیفی داشت.

وی با بیان این‌که این فیلم همان‌طور که در اسمش اشاره کرده بود، «ناتمام» به پایان رسید، به خبرنگار مهر می‌گوید: هرگز فکر نمی‌کردم فضای مجازی تا این حد بر زندگی افراد تأثیر منفی بگذارد تا جایی که بتواند یک زندگی را خراب کند۔

خانم رسولی، یکی دیگر از مخاطبانی است که پس از پایان فیلم با او هم‌کلام می‌شوم، او گفت: روایت فیلم، موضوعی است که می‌شد خیلی بیشتر به آن شاخ و برگ داد زیرا از مشکلات روز جامعه ایران سخن می‌گوید اما متأسفانه فیلمنامه اشتباهات فاحشی داشت و شاهد پراکندگی در داستان فیلم بودیم، حتی به نظر من تیزر جذابی هم از این فیلم پخش نخواهد شد۔

روایت «توهم‌فروشی» در فضای مجازی

«فیلم‌نامه» پاشنه آشیل سینمای ایران

آقایی که با عجله داشت از سالن خارج می‌شد، چند دقیقه وقتش را به من داد و گفت: با توجه به اینکه من مدرس سینما هستم، یکی از مشکلات اساسی سینمای ایران را موضوع فیلمنامه می‌دانم، ما در بحث تکنیک مشکلی نداریم و تولیدات سینمایی تا حدودی مخاطب را راضی می‌کند اما فیلمنامه پاشنه آشیل سینمای ما است۔

وی افزود: بعضی از فیلم‌های جشنواره داستان‌های کوتاہ یک خطی بودند که نویسنده با کمی پروبال آنها را تبدیل به فیلم سینمایی بلند کرده بود اما در مورد این فیلم می‌توان گفت یک فیلم سینمایی به معنای واقعی بود، مردم دوست دارند زمانی که به سینما می‌آید به نوعی خودشان را در آن فیلم ببینند، با شخصیت‌های فیلم همزادپنداری کنند نه فیلم‌هایی که با واقعیت‌های اجتماعی فاصله دارند.

این مدرس سینما اضافه کرد: این فیلم تا حدودی توانست به این توقع مخاطب پاسخ بدهد، پیش‌بینی می‌کنم با اقبال خوبی در اکران عمومی مواجه شود۔

وی بیان کرد: در مورد کلیت جشنواره می‌توانم بگویم بیشتر کارگردانان جشنواره فیلم فجر امسال فیلم اولی بودند، از جمله کارگردان‌هایی که قبلاً در هنر و تجربه فیلم داشتند یا فیلم کوتاه می‌ساختند اما در مجموع امسال شاهد ظهور استعدادهای خوبی در زمینه فیلمسازی و کارگردانی بودیم که با ساخت فیلم‌های بیشتر و کسب تجربیات بهتر می‌توانند در سال‌های آینده به موفقیت‌های درخشان‌تری برسند و جشنواره پربارتری داشته باشیم۔

روایت «توهم‌فروشی» در فضای مجازی

نمایش مخاطرات و فرصت‌های فضای مجازی

در ادامه، یکی دیگر از تماشاگران به خبرنگار مهر گفت: انسان‌ها باید در زندگی صداقت را سرلوحه خود قرار دهند و هرگز دروغ نگویند زیرا ممکن است توسط ابزارهای جدید و پیشرفته‌ای که در حال حاضر وجود دارد، زندگیشان خراب شود و یا بتوانند از یکدیگر شناخت بیشتری به دست بیاورند۔

وی گفت: روایت ناتمام سیما فیلم خوبی بود و به نظر من با استقبال مردم مواجه خواهد شد۔

از نگاه منتقدان، این فیلم موضوع اجتماعی و مهمی را مطرح کرده که می‌توانست با بسط و ارائه داده‌های مفید به مخاطب، محل نقد مشترک بیشتر منتقدان، پایان مبهم این فیلم است، در بخشی از نقد این فیلم بیان شده که «فیلمنامه در ارائه برخی جزئیات و اطلاعاتی که آگاهی از آنها ضروری است، خساست به خرج می‌دهد و بدین ترتیب، مخاطب را در پایان با ابهامات و گره‌های گشوده‌نشده تنها می‌گذارد».

البته که در چنین مواردی، نظرات متفاوتی بیان می‌شود اما به گواه مخاطبان این فیلم در جشنواره فجر، روایت ناتمام سیما توانست با نقاط قوت در موسیقی متن و بازی نقش‌های اصلی، نظر بیننده را به خود جلب کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1036129