7khat
10 مرداد 1401 - 09:14

۵۱۵ راس دام با جاری شدن سیلاب در استان مرکزی تلف شد

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۵۱۳ راس دام سبک و سنگین به دلیل جاری شدن سیلاب در این استان تلف شد.

دکتر «محمد فتاحی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا عمده خسارت‌های وارد شده به بخش دامپروری استان مرکزی را مربوط به روستای آهنگران شهرستان فراهان دانست و افزود: ۵۱۲ راس دام سبک و ۲ راس دام سنگین در روستای آهنگران این شهرستان و سه راس دام سبک نیز در شهرستان دلیجان به دلیل جاری شدن سیلاب تلف شد.

محمد فتاحیوی ادامه داد: ۳۳۱ راس گوسفند و ۲ راس گاو در روستای آهنگران شهرستان فراهان از زیر آوار خارج و دفن بهداشتی شده و دفن بهداشتی بقیه دام‌ها نیز در دستور کار اداره کل دامپزشکی استان مرکزی قرار دارد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۵ کلنی زنبور عسل و ۱۰۰ قطعه طیور خانگی نیز در روستای آهنگران به دلیل جاری شدن سیلاب از بین رفته و تلف شده‌ است.

فتاحی با یادآوری آغاز اقدامات بهداشتی و مقابله با بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان بعد از سیلاب گفت: با توجه به اینکه احتمال شیوع برخی بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام با جابه جا شدن خاک پس از سیلاب، از جمله بیماری شاربون و طاعون نشخوارکنندگان کوچک ضد عفونی و واکسیناسیون دام‌ها در این منطقه در دستور کار اداره کل دامپزشکی استان مرکزی قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به وجود رطوبت در خاک و افزایش تخم‌ریزی حشرات، سم پایش اماکن دامی و دام‌ها مناطق سیل زده استان مرکزی به صورت رایگان در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 510653