7khat
07 مرداد 1401 - 09:43

روایت خبرنگار فارس از سیل در رفسنجان/تنها راه دسترسی یک منطقه که آب برد

بارندگی روز گذشته در رفسنجان به‌قدری زیاد بود که آب از سمت سرچشمه روانه جاده و شهر شد و تقریبا به اکثر نقاط حاشیه رودخانه‌ها سرازیر گشت.

خبرگزاری فارس_کرمان؛ زهرا بمی: باران سیل‌آسا از دو روز قبل در رفسنجان آغاز شد و روز اول مناطقی از شرق شهرستان را درگیر خرابی کرد.

خبرگزاری فارس_کرمان؛خبرگزاری فارس_کرمان؛زهرا بمی:روز گذشته منطقه سرچشمه شدت بارندگی زیاد بود و سیل عظیمی به سمت شهر رفسنجان راه افتاد.محور سرچشمه به‌دلیل آبگرفتگی شدید مسدود شد و خودروهای زیادی در این محور گرفتار سیل شدند که توسط نیروهای امدادی رهاسازی شدند.

شهرک‌های مسیر، از خروش سیل بی‌نصیب نماندند، عده‌ای از اهالی منازل خود را تخلیه کرده و عده‌ دیگری هم تا به خود آمدند، رودخانه خروشان مسیرشان را مسدود کرد.

شهرداری در فاصله چند دقیقه به رسیدن سیلاب هشدار تخلیه داد اما نام منطقه‌ای که بیشترین اثرپذیری از سیل را داشت، در فهرست مناطق نیامده بود.

رودخانه صادق‌آباد که گفته می‌شد مسیر آن را تغییر داده‌اند و نمی‌آید، به یکباره خروشان به سمت منزل اهالی حرکت کرد و هر لحظه بر حجم آن افزوده می‌شد.

اهالی حاشیه‌نشین این رودخانه به این خیال که رودخانه نمی‌آید منزل خود را ترک نکردند و همان‌طور که ذکر شد نام این منطقه در فهرست هشدار هم نبود!

به فاصله کمتر از یک ساعت از اعلام هشداری که شد، صدایی سهمگین منطقه را فراگرفت و چیزی نبود جز صدای رود خروشان.

خبرنگار فارس هم ساکن این کوچه است، تنها راه دسترسی اهالی که از همان مسیر رودخانه است، همراه آب برده شد و همسر خبرنگار فارس آن طرف رودخانه و در جست‌وجوی راهی میان‌بر.

گیرافتادن وی در باغ‌های پر و گل‌ولای و با توجه به ناآشنا بودن با منطقه گم شدن و ساعت‌ها گشتن و دلهره و بی‌خبری تا اینکه ۳ بامداد تماس گرفت و خبر داد که توسط تعدادی اتباع که در دامداری‌های آن حوالی زندگی می‌کردند مسیر را پیدا کرده و به بلوار اصلی رسیده است.

شهر در سکوت فرو رفته بود و تنها در خیابان ها صدای آب و در منطقه صدای رود خروشان به گوش می‌رسید. آب منطقه قطع شده و همسایه‌ها هم موفق نشده بودند آب بردارند، از ساعت هشت شب گذشته تا کنون که نزدیک به ۱۱صبح هست، هنوز آب قطع است.

سیل خط اصلی آب را شکست و با خود برد

سیل خط اصلی آب را شکست و با خود بردحسین چرخ‌انداز رئیس شرکت آب و فاضلاب شهرستان رفسنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: شب گذشته بر اثر سیل خط اصلی آب منطقه دهقان رجبی همراه آب برده شد و خیلی گشتیم موفق نشدیم پیدا کنیم.

وی افزود: ساعت سه بامداد بالاخره خط اصلی پیدا شد و عملیات بازسازی آن در حال اجراست و ان‌شاءالله با تلاش کارکنان اتفاقات تا ظهر آب این منطقه وصل خواهد شد.

دستمریزاد مردم به مسؤولان!

دستمریزاد مردم به مسؤولان!دستمریزاد مردم به مسؤولان!اما از شب گذشته تا کنون حجم آب به‌قدری زیاد بوده که همچنان در بلوارهای امام علی(ع)، طالقانی و پس از آن آب در جریان است، میدان علی‌بن ابیطالب(ع) تا نصفه در آب فرو رفته است و تردد به سختی در حال انجام است.

سیلی که به سمت رفسنجان سرازیر شد موجب خسارت به منازلی هم شد که در بلوار امام علی(ع) نشست یک منزل مسکونی رقم خورده است و آب از سقف اورژانس بیمارستان هم سرازیر شد.

موزه ریاست جمهوری شب گذشته پر از آب شد و همچنان خیابان‌های شهر مملو از آب هستند.

تغییر رنگ آب آشامیدنی در برخی مناطق

تغییر رنگ آب آشامیدنی در برخی مناطقتغییر رنگ آب آشامیدنی در برخی مناطقبرخی مناطق همچون مهدی‌آباد واحد در بخش مرکزی اهالی گزارش دادند که آب به رنگ قهوه‌ای است و قابل مصرف نیست.

این وضعیت در حالی‌ست که امروز هم بارندگی شدید خواهد بود و به‌نظر می‌رسد ستاد مدیریت بحران شهرستان نتواند مدیریتی در خور این وضعیت داشته باشد.

رودخانه شور خالی از آب است و تمام آب‌ها به سطح شهر و بلوارها در جریان هستند که دلیل آن را باید مسؤولان پاسخ دهند.

در بین پیام‌های مردمی به کانال‌های خبری، از دلخوری مردم نسبت به این ستاد سخن به میان آمده و با جمله «دستمریزاد که همه آب‌ها را به سمت شهر هدایت کردید!» از مسؤولان قدردانی کردند.

انتهای پیام/۸۰۰۱۶/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 489391